Dôležité prvky športovej prípravy v mládežníckom športe

Komplexná športová príprava
Komplexná športová príprava

Komplexnosť prípravy mladého športovca je čoraz viac diskutovaná téma. Hranice výkonnosti a nároky kladené na športovca vo vrcholovom športe sa každým rokom posúvajú, až sa nám zdá, že niektorí športovci prekonávajú fyzikálne zákony. Aj kvôli tomu je potrebné, aj pri mladých športovcoch už od začiatkov, dbať na komplexnosť prípravy. Nestačí dieťaťu zabezpečiť tréningový proces. Servis okolo športovania detí má omnoho väčší záber, ako ste si možno mysleli.

Komplexná športová príprava

Časy, keď stačilo absolvovať len hodiny cieleného tréningu, zameraného na daný šport, sú dávno preč. Aby vrcholový športovec zvládol nápor tréningov, ktorý je pre špičkový výkon potrebný, musí byť jeho príprava komplexná. Tenistovi už nestačí udierať 6 hodín denne do loptičky, futbalistovi nestačí len kopať do lopty a hokejistovi nestačí byť počas dňa na ľade dvakrát. Aby detské telo zvládlo záťaž a mohlo absorbovať vysoké dávky tréningov, potrebuje regenerovať, správne sa stravovať a cibriť myseľ.

Regenerácia športovca

Trénovanie cez bolesť, alebo napriek zraneniu, nie je hrdinstvo, ale hlúposť. S pribúdajúcim vekom potrebuje telo viac regenerovať. V praxi sa stretávame s názormi rodičov, ktorí si myslia, že ak ich dieťa ešte nie je profi športovcom, tak regeneráciu nepotrebuje, aj keď trénuje 5x v týždni. Opak je však pravdou a nezáleží na výkonnostnej úrovni dieťaťa, ale na fyzickom zaťažení. Špecialista Maroš Varga, zo Šport-artro centra v nemocnici Agel Košice-Šaca, hovorí, že „Počet hodín regenerácie by mal byť rovný, alebo vyšší, ako počet hodín tréningu“.

Základná regenerácia

Regenerácia nemusí byť nijako časovo, ani finančne náročná, ak ide o základnú regeneráciu. Dieťa nemusí mať od útleho veku vo svojom tíme fyzioterapeuta. S pribúdajúcim vekom, výkonnosťou a fyzickou náročnosťou v tréningovom procese to už bude nevyhnutnosť. Kým je však dieťa pri mládežníckom športe, na regeneráciu tela postačia bežné činnosti z nášho života. Pri športovaní je však potrebné týmto činnostiam venovať zvýšenú pozornosť, viac ako v prípade nešportujúcich detí. Tu je zopár tipov, ako zabezpečiť dieťaťu regeneráciu pri športovaní:

  1. Sprcha – obyčajné sprchovanie bezprostredne po tréningu má blahodarne účinky a zlepšuje regeneráciu. Sprcha prispieva k vyrovnaniu telesnej teploty, ktorá je po fyzickom výkone vyššia. Navyše, striedaním teplého a studeného prúdu prispeje takáto sprcha k otužovaniu a budovaniu imunity.
  2. Strečing – Dôkladné pretiahnutie svalov pred tréningom i po ňom obmedzí vznik mikroskopických poranení na svalových vláknach, ktoré druhý deň bolia. Zahriaté telo je menej náchylné na úrazy počas tréningu.
  3. Spánok – najjednoduchší spôsob regenerácie je odpočinok. Po každom tréningu by vaše dieťa malo zaľahnúť skôr, ako po iné dni, keď tréning nemá. Dostatok kvalitného spánku je odporúčaný vždy, nie len počas tréningových dní.
  4. Voda – ak nemáte možnosť chodiť s dieťaťom do bazénu, úplne postačí aj vaňa teplej vody. A to čo najčastejšie. Výsledkom je uvoľnenie svalového napätia. Ak máte možnosť bazéna, tak nech to nie je plávanie o preteky, alebo s meraním času. Úplne postačí „čvachtanie“. Dobrá „pätnásťminútovka“ vo vírivej vani je bonus pre dieťa.
  5. Kompenzácia – ide o ďalší šport, pri ktorom sú zapájané iné svalové partie, ako pri športe, ktorému sa dieťa venuje. Ak je dieťa futbalista, kde najviac zapája nohy, potom je vhodnou kompenzáciou plávanie, alebo stolný tenis, kde sa najviac zapája horná časť tela. Ak dieťa hrá tenis, pri ktorom zapája hlavne ruky a hornú časť tela, potom vhodným kompenzačným športom je bicyklovanie, turistika a podobne. Kompenzáciu doprajte dieťaťu aspoň raz týždenne.

Rozšírená regenerácia

Čím náročnejší je tréningový proces dieťaťa, tým dôkladnejšia by mala byť aj regenerácia. Vôbec nie je potrebné prihliadať na vek dieťaťa a s pokojom môžete zahodiť predsudky, aj rady „starých materí“ o tom, že detské telo dokáže regenerovať dokonale samo. Samozrejme, detské telo regeneruje rýchlejšie a kvalitnejšie ako telo dospelého človeka, ale to neplatí, ak je detské telo zaťažené viac, ako je to prirodzené. To znamená, že ak vaše dieťa športuje len za blokom, alebo na ulici s kamarátmi, potom základná regenerácia postačí. Ak však vaše dieťa športuje organizovane a súťažne, potom by ste sa mali zamyslieť aj nad rozšírenou regeneráciou.

  1. Fyzioterapia – šikovný fyzioterapeut odhalí aj drobné zranenia svalových vlákien, o ktorých vaše dieťa netuší. Mohli vzniknúť napríklad pri zlom došliapnutí a vôbec nemusia byť sprevádzané bolesťou. Rovnako dôležité je včasné odhalenie deformácie chrbtice a podobne. Verte, nie sú to vyhodené peniaze ani u 8 ročných deti.
  2. Masáž – Uvoľnenie napätia svalov, stuhnutý sval, alebo „poskracované“ svaly. Aj to napraví dobrá športová masáž. Okrem toho, že sa vaše dieťa bude cítiť „ako nové“, pravidelná športová masáž dokáže predchádzať zraneniam v neskoršom veku.
  3. Sauna – Aspoň občas doprajte dieťaťu saunu. Okrem regenerácie, sauna zabezpečí dieťaťu aj lepšiu imunitu.

Správne stravovanie

Nie je cieľom, aby ste dramaticky upravovali dieťaťu jedálniček. Ten, aj vďaka školskej jedálni, môže mať úplne v poriadku. Školské jedálne totiž dbajú na vyváženosť stravy a riadia sa tabuľkami. Ak sa vaše dieťa stravuje v školskej jedálni, potom dostáva do tela to, čo potrebuje. Pojmom správne stravovanie je skôr myslené to, ako a kedy sa strava dávkuje a aký vplyv má na výkon a regeneráciu mladého športovca. Tu je zopár tipov, ako ovplyvňuje strava tréning a regeneráciu:

  • Tréning s plným bruchom – Je veľmi nepríjemne pre dieťa odtrénovať s ťažkým, poskakujúcím žalúdkom, ktorý hrozí každú chvíľu poslaním svojho obsahu späť hore. Ideálne je prijať stravu maximálne 1,5 – 2 hodiny pred tréningom.
  • Tréning nalačno – Nielenže dieťa pri športe zaznamená citeľný nedostatok cukru (motanie hlavy a nedostatok energie), ale aj vedecké prieskumy ukazujú, že tréning nalačno je menej účinný čo do energetického výdaja i naberania svalovej hmoty.
  • Spaľovacia polhodinka – Až pol hodiny po výkone je telo hormonálne naladené tak, aby dokázalo rýchlo premeniť prijaté cukry na glykogén a vstrebať čo najviac živín. Preto nie je vhodné, aby dieťa zjedlo hneď po tréningu chlieb so šunkou, ktorý nestihlo zjesť počas desiatovej prestávky v škole.
  • Ľahko vstrebateľné sacharidy – Pred i krátko po tréningu doprajete dieťaťu napríklad banán, či iný zdroj rýchlych, ideálne prírodných cukrov. Telo si s nimi hravo poradí, zaženú hlad a doplnia energetickú hladinu pre maximálny výkon i rýchlu regeneráciu.
  • Bez tuku krátko po tréningu – Trávenie tukov je pomalé a blokuje vstrebávanie živín. Inak povedané nimi „spaľovaciu polhodinku” nemilosrdne stopnete.

Čistá myseľ

Medzi prvky komplexnej prípravy mladého športovca parí aj nastavenie mysle, ktoré má za úlohu, aby si dieťa tréning, či zápas užilo. Dobré nastavenie mysle je dôležité pre celkovú vnútornú pohodu dieťaťa. Rovnako, ako pri rozšírenej regenerácii, nezohráva hlavnú úlohu v rozhodovacom procese vek dieťaťa. To či dieťa potrebuje pomoc mentálneho trénera zistíte podľa bodov, uvedených nižšie.

Nemýľte si športového, mentálneho trénera s psychológom. Aj keď vo svojej praxi používa poznatky, postupy a výsledky tejto vednej disciplíny, nie je to klasický „cvokár“. Preto nie je hanba vyhľadať pre vaše dieťa pomoc mentálneho trénera, ak to situácia vyžaduje. V neskoršom veku je to priam nevyhnutné, aby v tíme vášho dieťaťa takýto odborník bol. A ako zistíte, že vaše dieťa potrebuje s nastavením mysle pomôcť? Tu sú orientačné body, ktoré vás k rozhodnutiu privedú:

  • Výkon dieťaťa je oveľa lepší na tréningu, ako počas zápasu.
  • Dieťa nehrá dobre, keď ho iní pozorujú.
  • Dieťa cíti pochybnosti o sebe pred zápasom.
  • Dieťa cíti úzkosť, alebo strach počas zápasu.
  • Dieťa obmedzuje svoj výkon vlastnými očakávaniami, očakávaniami rodičov, alebo trénera.
  • Dieťa si váži samo seba podľa toho, aký výkon podáva.
  • Dieťa sa bojí zobrať v kritických chvíľach zápasu zodpovednosť na seba.
  • Po zranení sa dieťa nevie dostať do starej formy, aj napriek tomu, že je 100% fit.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 6. júna 2023

    […] Odporúčania pre športový silový tréning mládeže sú naďalej ovplyvňované diskusiou pre a proti. Tá existuje medzi lekárskou komunitou, športovou komunitou a komunitou rodičov. Dlhodobo sa vedú polemiky o tom, či športujúce deti v školskom veku majú zaradiť do programu silový tréning alebo nie. Dôležitým faktorom, ktorý berieme do úvahy je aj definícia čo silový tréning je. Tento druh tréningu určite patrí do súboru činností, ktorým dosiahneme komplexnú športovú prípravu mládeže. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *