Silový tréning mládeže

Silový tréning mládeže

Polemiky, mýty a vhodnosť

Odporúčania pre športový silový tréning mládeže sú naďalej ovplyvňované diskusiou pre a proti. Tá existuje medzi lekárskou komunitou, športovou komunitou a komunitou rodičov. Dlhodobo sa vedú polemiky o tom, či športujúce deti v školskom veku majú zaradiť do programu silový tréning alebo nie. Dôležitým faktorom, ktorý berieme do úvahy je aj definícia čo silový tréning je. Tento druh tréningu určite patrí do súboru činností, ktorým dosiahneme komplexnú športovú prípravu mládeže.

Každopádne, mýty o vhodnosti silového tréningu pre detí, z 20. storočia, sú dávno zbúrané. Argument proti silovému tréningu, najmä u detí mladších ako 12 rokov, tvrdí, že silový tréning, najmä vzpieranie, poškodí platničky, čo spôsobí zranenie a abnormálny vývoj kostí. Okrem problémov s platničkami medzi ďalšie obavy patria svalové trhliny.

Vedci už dokázali, že silový tréning nespomaľuje ani rast dieťaťa a ani nijako negatívne neovplyvňuje samotný vývoj. Samozrejme, ak ho praktizujeme správne. Rastúci počet výskumov naznačuje, že s náležitým odborným dohľadom a správnou váhou a technikou môže byť silový tréning pre mládež bezpečný. Tieto štúdie naznačujú, že výhody silového tréningu zahŕňajú: zvýšenie sily a vytrvalosti, zlepšenie výkonu a odolnosť voči určitým zraneniam. Výhradou k týmto zisteniam je, že tieto výhody sa prejavia len za správnych podmienok. Dôležité sú správna váha/odpor, správna technika, správne zotavenie a výživa. Najdôležitejšia podmienka, pre silový tréning mládeže je odborný dohľad – kvalifikovaný tréner.

Silový tréning podľa pravidiel

  • Mali by sa dodržiavať správne techniky a bezpečnostné opatrenia, aby programy silového tréningu pre mládež boli bezpečné a účinné. Pred začatím silového tréningového programu by sa malo určiť, či je potrebné alebo vhodné začať s takýmto programom a akú úroveň už mladý športovec dosiahol vo svojej športovej aktivite.
  • Mladí športovci by sa mali vyhýbať silovému zdvíhaniu, cvičeniam na rast svalov a maximálnym váham, kým nedosiahnu fyzickú a kostrovú zrelosť.
  • Predtým, ako zaradíme silový tréning do harmonogramu mladého športovca požiadajme pediatra, aby odporučil alebo zhodnotil vhodnosť silového tréningu
  • Programy silového tréningu by mali zahŕňať 10- až 15-minútové zahriatie a ochladenie.
  • Deti by mali mať dostatočný príjem tekutín a správnu výživu, pretože obe sú životne dôležité pre udržanie svalových energetických zásob, regeneráciu a výkon.
  • Špecifické silové cvičenia by sa mali spočiatku učiť bez záťaže (bez odporu). Po zvládnutí techniky cviku je možné pridávať prírastkové zaťaženia buď pomocou telesnej hmotnosti alebo iných foriem. Silový tréning by mal zahŕňať 2 až 3 série vyšších opakovaní (8 až 15), maximálne 2 až 3-krát týždenne a mal by trvať najmenej 8 týždňov.
  • Všeobecný posilňovací program by sa mal zamerať na všetky hlavné svalové skupiny, vrátane jadra, a cvičiť v celom rozsahu pohybu. 
  •  Akékoľvek známky choroby alebo zranenia zo silového tréningu by sa mali pred návratom do cvičebného programu plne vyhodnotiť.
  • Inštruktori alebo osobní tréneri by mali mať osvedčenie odrážajúce špecifickú kvalifikáciu v pediatrickom silovom tréningu. 
  • Správna technika a prísny dohľad zo strany kvalifikovaného inštruktora sú základnými bezpečnostnými prvkami v akomkoľvek silovom tréningovom programe.

Dobrá rada na záver

Odporúčania pre športový silový tréning mládeže sú uvedené predovšetkým paralelne so zdravým rozumom. Je dôležité, aby dieťa používalo ľahkú váhu a rozvíjalo správnu techniku. Väčšina športov nevyžaduje extrémne úrovne sily, snáď s výnimkou zápasenia a vzpierania, takže ak sa mladý športovec zameria na celkovú fyzickú kondíciu, bude lepšie pripravený na akýkoľvek šport, ktorý chce hrať.

Takýto tréning pre mládež, tak ako všetko, je účinný a prínosný, ak sa aplikuje v rozumnej miere a pod odborným dohľadom. Je vhodný, často aj potrebný, pre mládež, ktorá športuje súťažne. Pre deti, ktoré sa športom venujú len ako hobby, alebo v rámci školského krúžku, nie je vôbec potrebné, aby začali navštevovať fitness centrum.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *