Financovanie športu – kedy a kde žiadať?

Financovanie športu - kedy a kde žiadať?
Financovanie športu - kedy a kde žiadať?

Financovanie mládežníckeho športu je čoraz viac na pleciach rodičov. Ak chcete mať doma vrcholového športovca, často musíte siahať hlboko do vrecka. Aké možností má rodič pri získavaní finančných prostriedkov pre svoje športujúce dieťa sme zhrnuli v ebooku Ako financovať šport (nie z vlastného vrecka), ktorý si môžete bezplatne stiahnuť. Teraz sa pozrieme bližšie na to, kedy, kde a ako hľadať rôzne granty, dotácie či podporné programy na financovanie športu.

Kedy hľadať podporné programy?

Obdobie, kedy sa oplatí hľadať podporné programy na financovanie športu nie je všeobecne dané. Platí, že počas celého roka sa niečo nájde. Ale mohli by sme to rozdeliť na časové pásma:

 • na začiatku roka – začiatkom kalendárneho roka sú vypísané výzvy najmä na weboch miest, obcí, vyšších územných celkov. Príprava na financovanie príslušného roka je plánovaná už koncom predchádzajúceho roka, ale výzvy na predkladanie žiadostí samosprávy zverejňujú hlavne začiatkom kalendárneho roka
 • celoročne – do tohto časového pásma by sa dali zahrnúť podporné programy súkromných spoločností. Tie reagujú na rôzne ročné obdobia, harmonogramy športových podujatí, alebo fungujú celoročne.
 • na konci roka – tieto výzvy sú alokované hlavne štátnymi inštitúciami. Žiadosť o financovanie sa predkladá na konci roka a dotácie pre žiadateľa budú poskytnuté na nadchádzajúci rok.
 • pred začiatkom sezóny – toto obdobie využívajú najmä príslušné športové zväzy. Na rozdiel od štátnych inštitúcii, kde sa dotačné schémy pripravujú na kalendárny rok, športové zväzy na dotácie využívajú rok ako sezónu. V každom športe je to iné obdobie. Napríklad vo futbale je to jeseň-jar a teda žiadosti o dotáciu je potrebné predkladať v lete.

Teda, ak by sme chceli vyhodnotiť, kedy je vhodné hľadať podporné programy pre vaše športujúce dieťa, alebo tím, tak by sme mohli konštatovať, že presný dátum neexistuje. Je veľmi veľa podporných program pre športujúce detí, u ktorých sa môžete uchádzať o podporu počas celého roka.

Kde hľadať podporné programy?

Nikoho neprekvapí, ak sa povie Google. Najznámejší vyhľadávač na svete vás zaplaví výsledkami vyhľadávania ako financovať šport. Pre hľadanie podporných programov si pomôžete frázami „dotácia športu“, „financovanie športu“, „grand na podporu športu“, „program na podporu športu“ a podobne.

Grantové programy v súkromnej sfére

Okrem štátnych podporných programov a dotačných schém existuje na Slovensku nespočetné množstvo grantových programov zo súkromných zdrojov. Tých je naozaj veľa a platí vyššie spomenuté „treba hľadať – Google vie všetko“. Pre malý priestor a veľký záber takýchto programov ich tu nebudeme uvádzať. Spomenieme len tie najväčšie, medzi ktoré patria určite podporné programy Nadácie SPP. Tu však treba sledovať, kedy je výzva na predkladanie žiadostí zverejnená. Ak chcete žiadať zo súkromných grantových programov ihneď, určite skúste Fond pre budúcnosť športu, ktorý bol zriadený stávkovou kanceláriou Niké.

Kde ešte môžete hľadať výzvy podporných programov na financovanie športu?

 • webové stránky samosprávy – mestá, obce, samosprávne kraje
 • Fond na podporu športu SR
 • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
 • miestne neziskové organizácie, komunitné organizácie

Mestá, obce a samosprávne kraje

Málokto vie, že aj malé obce majú v rozpočte vyčlenené zdroje na podporu športu. Buď podporujú priamo športový klub, ktorý v obcí pôsobí, alebo dokážu podporiť aj jednotlivcov. Ak je vo vašej obci malý počet súťažných športovcov, je väčšia pravdepodobnosť, že schvália podporu aj vášmu dieťaťu. Menšie obce nevypisujú výzvy na predkladanie žiadostí, preto nečakajte. Napíšte žiadosť a podajte na vašom obecnom úrade. Môžete ju doručiť obecnému úradu, alebo športovej komisii, ak je obecným zastupiteľstvom zriadená.

To, že dostanete nejakú podporu v meste na základe žiadosti, mimo výziev, je menej pravdepodobné ako v obci. Na druhej strane majú mestá prepracovanejšie schémy podpory talentovanej mládeže v športe a je ich podstatne viac ako v obciach. Stačí hľadať na webe mesta. Rovnako to platí aj o vyšších územných celkoch (VÚC).

Fond na podporu športu a MŠVVaŠ

Fond na podporu športu je oficiálny fond zriadený MŠVVaŠ SR, kde môžete podávať žiadosť na základe vypísaných výziev na predkladanie žiadosti. Tento fond bol zriadený na konci kalendárneho roka 2020 a prvé výzvy boli zverejnené v januári 2021. Fond je zriadený skôr pre uchádzačov o podporu športu, ktorí majú právnu formu. Teda kluby, organizácie a podobne. Ako jednotlivec tam človek veľmi nepochodí.

Programy pre mládež na roky 2014 – 2021 má na svojich stránkach aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tie sú určené najmä pre organizácie, ktoré združujú športovcov – kluby, neziskové organizácie, zväzy, reprezentácie. V minulom roku bol šport podporovaný priamo aj Úradom vlády v programe Podpora rozvoja športu. Tento rok z toho Úrad vlády upustil.

Miestne neziskové organizácie

V každom regióne je nespočetne veľa neziskových organizácií, ktoré podporujú športovanie. Môže ísť o podporu detí v regióne, alebo podporu detí v komunite. Ste rusín? Ste maďarskej národnosti? Ste róm? Obráťte sa na neziskové organizácie, ktoré podporujú práve vašu komunitu.

Google Alerts – šikovný pomocník

Ak ste sa dostali až sem, všimli ste si, že existujú neobmedzené možností v rámci podpory športu na Slovensku, o ktorých ste možno doteraz netušili. Aby ste to všetko stíhali sledovať, potrebovali by ste venovať tejto činnosti veľa z vášho času. Ale Google je šikovný pomocník a vymyslel nástroj, ktorý to urobí za vás. Google Alerts je nástroj na sledovanie webu s cieľom nájsť nový obsah. Ako ho využiť? Vo svojom rozhraní ponúka definovanie sledovaných slovných spojení. Ak teda správne nadefinujete slová, Google Alerts vám pošle upozornenie emailom, vždy, keď sa objaví na internete nový obsah, ktorý sa týka zadefinovaných výrazov.

Príklad: Ak chcete vedieť, kedy Nadácia SPP vypíše nový program na podporu športu, stačí ak pre Google Alerts nadefinujete napríklad výraz „Nadácia SPP“. Vždy keď sa na internete objaví nový obsah, ktorý sa týka Nadácie SPP, GA vás na to upozorní emailom, v ktorom zahrnie odkaz na web, kde sa nový obsah nachádza.

Ako žiadať o podporu na financovanie športu?

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, možností pri financovaní športu máte viacero.

O podporu športu môžete žiadať:

 • priamo – v obciach aj mimo termínov vypísaných výziev, v neziskových organizáciách, komunitných organizáciách a podobne, vlastnou žiadosťou
 • nepriamo – reagovaním na výzvy v termínoch kedy je samotná výzva na predkladanie žiadostí dostupná

Väčšina podporných programov a dotačných schém vyžaduje, aby bol k žiadosti spracovaný projekt. Ten väčšinou zahŕňa cieľ a účel použitia poskytnutých financií, čo a ako bude financované, prípadne harmonogram použitia dotácie. Niektoré podporné programy vyžadujú viac dokumentácie, iné menej.

Vo väčšine prípadov o podporu nemôžu žiadať fyzické osoby, nie je to však pravidlom. Príkladom je spomínaný Fond pre budúcnosť športu od stávkovej kancelárie Niké. V ostatných prípadoch môžu o dotáciu žiadať len právnické osoby. A takou právnickou osobou je napríklad aj občianske združenie, o čom bolo zmienené v článku Financovanie športu – ide to aj inak.

Ak si neviete rady v spleti informácií, nemáte čas, alebo jednoducho nie je vo vašich silách vypracovať žiadosť, projekt, či požiadať o dotáciu z podporných programov, tak nám napíšte cez kontaktný formulár. Prejdeme to s vami, poradíme vhodný program a pomôžeme s vypracovaním dokumentácie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. Katarina Pavlechova píše:

  Dobrý deň. Stiahla som si vás e-book. Našla som sa v nom kompletne cela, najlepsi je aj tak záver🙄… do roku 2020 sme nemali problém s financovaním športu dcéry Katky. Tak ako všetkých, aj mna zasiahla finančne pndemia. Najhoršie na tom je, že sportovy vlak je rozbehnutý a stopnuť sa nedá, nehovoriac o tom, že Dcera starne. Som na križovatke, ako dalej. Má 15 rokov, v roku 2020 bola zaradená do talentovanej mládeže STZ, potrebuje vycestovať von, hrať medzinárodné turnaje a získavať skúsenosti. Skúšali sme sponzorov SPP, atd… to ak nie je známa, takéto žiadosti sú úplne bezpredmetne. Dnes som písala mail na ministerstvo školstva, akým spôsobom žiadať o dotáciu taktiež estr nejaku spoločnosť som našla, tak som ich oslovila. Na nike odpoved čakáme a fond pre podporu športu- tam pre nás nie je výzva, keďže síce mám oz – čiže sme Pravnicka osoba, ale toto zastrešuje len športovú kariéru Katky, nemá iných členov, zatiaľ. Ak by ste mi poradili alebo má navigovali, akým sposobom sa dostať po nejaky grant alebo podporu, budem Vám veľmi vďačná. Katka by mala absolvovať 8-10 medzinárodných tenisových turnajov. Finančne pri najlepšej volí sa pohybujem pri sume 1500€/turnaj. Trénera mame individuálneho všetko robíme individualne. Za pomoc, prípadnú radu alebo aj len mentálnu podporu Vám vopred ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *