Financovanie športu – ide to aj inak

Ako financovať šport - zabudnite na vlastné vrecká
Ako financovať šport - zabudnite na vlastné vrecká

Financovanie mládežníckeho športu na Slovensku je na tom biedne. Funkcia štátu pri výchove talentovanej mládeže zlyháva a tak, rodič musí suplovať štát. Najviac to cítia rodičia, ktorých detí robia individuálny šport. Drvivá časť nákladov, ak nie celá, ide z vrecka samotného rodiča.

Financovanie športu je pre mnohých neúnosné

Mnohí, najmä tí rodičia, ktorých príjmy oscilujú okolo priemernej mzdy na Slovensku cítia, aké je finančne náročné športovanie ich dieťaťa. Výsledkom je potom, že dieťa robí neskôr šport ako hobby, alebo v tom horšom prípade, súťažné športovanie končí, lebo si to rodičia nemôžu dovoliť.

Väčšina rodičov si nevie rady, ak výdavky na šport majú stúpajúcu tendenciu. Tie sa prejavujú hlavne s pribúdajúcim vekom dieťaťa a rastom výkonnostnej úrovne dieťaťa. Máme pre vás radu.

Založte občianske združenie

Jednou z možností, ako finančne zmierniť nároky kladené na rodičov, je založiť pre dieťa občianske združenie (ďalej “OZ”). Samotné OZ prináša veľa výhod a otvára možnosti, ako zabezpečiť pre dieťa financie na šport, nie z vlastného vrecka.

Jednou z možností pri OZ je výber podielu zaplatenej dane. Hovorovo známe ako 2%. Každá fyzická osoba (zamestnanec, SZČO) môže zo svojej zaplatenej dane poukázať 2% akémukoľvek OZ. Pri právnických osobách (s.r.o., a.s., k.s. a pod.) je to 1% zo zaplatenej dane. Podiel zo zaplatenej dane je len jedna z možností, ako získať externé finančné prostriedky, ktoré prostredníctvom OZ môžu byť použité na športový rozvoj vášho dieťaťa.

Pre tých šikovnejších je ďalšou z možností získania financií aj možnosť sponzoringu. Ak máte známeho, ktorý je podnikateľom, možno rád prispeje na rozvoj talentu vášho športovca. Ešte radšej to urobí, ak si vynaložené prostriedky môže odpočítať zo základu dane. A tu vám opäť pomôže OZ. Vďaka OZ môžete s firmou známeho uzavrieť napríklad zmluvu o reklame. On vám poskytne financie, vy mu poskytne priestor na reklamu. Napríklad na športovom oblečení vášho dieťaťa.

Tých možností, ktoré ako rodič máte je veľa. Aj vďaka OZ sa k nim dostanete omnoho ľahšie. Preto, čím skôr zaregistrujete OZ, tým skôr odľahčite váš rodinný rozpočet od výdavkov na šport.

Chcete vedieť viac, ako financovať šport?

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *