Náklady na šport – základné porovnanie

Náklady na šport

Individuálny verzus kolektívny

Pri každom športe sú náklady rôzne. Týka sa to najmä výstroja, ktorý porovnávať nebudeme. My sme sa zamerali na iné náklady a porovnali ich podľa toho, či vaše dieťa robí individuálny šport, alebo kolektívny. Treba si ešte uvedomiť, že tieto náklady sme porovnávali u detí od 6 do 14 rokov, nie u mládeži, kde sa už jedná skoro o profesionálne športovanie. Porovnávali sme základné položky, pričom to nemusí platiť pri každom športe. Globálne by to však malo byť takto.

Vysvetlivky:
↗ – vyššie náklady na šport
↘ – nižšie náklady na šport
0️⃣ – žiadne náklady, resp. minimálne – za normálnych okolností by to mal zabezpečiť klub

Druh výdavkuIndividuálny športKolektívny šport
Individuálny tréning0️⃣
Skupinový – klubový tréning
Cestovanie na zápasy0️⃣
Zápasové oblečenie0️⃣

Z čoho sme vychádzali?

Individuálny tréning

Pri individuálnych športoch je dôležitejší, ako pri kolektívnych. Tu vznikajú náklady na trénera, ktorý sa pri individuálnych športoch venuje jednému športovcovi. Samozrejme, aj v kolektívnom športe môže dieťa trénovať individuálne, ale jedná sa skôr o aktivitu navyše oproti ostatným spoluhráčom.

Skupinový tréning

Pri individuálnych športoch je skupinový tréning v menšom rozsahu, ako pri kolektívnych športoch. Teda náklady na spoločný (klubový) tréning pri kolektívnych športoch sú vyššie. Pri individuálnom športe je táto položka nízka, alebo zanedbateľná.

Cestovanie na zápasy

Deti, ktoré vykonávajú individuálny šport sú odkázané na cestovanie s rodičmi. K tomu treba rátať s ubytovaním, ak sa jedná o športové podujatie, ktoré sa koná viac ako jeden deň. Pri skupinovom športe by mal túto položku zastrešovať klub, kde deti cestujú na zápasy spoločne – klubovým autobusom, alebo dodávkou. Nie vždy to platí.

Zápasové oblečenie

Pri individuálnom športe je to opäť na pleciach a peňaženkách rodičov, ak berieme do úvahy len to, v čom je dieťa oblečené na zápase. Pri kolektívnych športoch zabezpečuje zápasové oblečenie klub.

Podrobnejší článok, kde sú rozobraté náklady na šport rozobrala autorka v článku Koľko stojí detský šport?

Zabudli sme na niečo? Náklady na šport sú široká téma, snažili sme sa vychádzať zo základu. Napíšte komentár a my to doplníme.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *