Jedinečnosť dieťaťa pri výchove

Jedinečnosť vášho dieťaťa
Jedinečnosť vášho dieťaťa

Tak ako výchova v bežnom živote je špecifická, rovnako individuálna je aj v tom športovom. Chodíte sa radiť pri výchove vášho dieťaťa so susedom, alebo obkukávate jeho výchovné metódy? Ak nie, tak prečo to robíte pri športovej výchove?

Poznajte svoje dieťa

Aby ste mohli vaše dieťa vychovávať, najprv ho musíte dobre poznať. Každé dieťa je iné, na každé dieťa platia iné výchovné metódy. Niektoré deti potrebujú vo výchove mantinely, iné potrebujú viac voľnosti, aby ste dosiahli očakávania, ktoré vo výchove máte.

Najlepšie spoznáte svoje dieťa cez dialóg a spoločné aktivity. Venujte svojim deťom viac svojho času, aby ste ich lepšie poznali. Aktivity a domáce práce, ktoré zvládnu, vykonávajte spolu. Pri nich sa odkryje charakter dieťaťa, tak ako pri spoločenských hrách, z ktorých sa môžete veľa naučiť. Potom bude pre vás ľahšie vychovávať svoje dieťa.

V športe ako v bežnom živote

V bežnom živote, aj v tom športovom majte na pamäti, že vaše dieťa je jedinečné. Nijako sa nepodobá na spoluhráča a teda aj športová výchova by mala byť jedinečná. Neporovnávajte vášho športovca s ostatnými mladými športovcami v klube. Nastavte si očakávania podľa toho, aké potreby alebo ciele má vaše dieťa.

Ak je to možné, rozprávajte sa s trénerom vášho dieťaťa čo najviac. Nie o tom, ako má trénovať vaše dieťa, to vie tréner najlepšie. Rozprávajte sa o tom, aké vaše dieťa je a čo pri jeho výchove zaberá najviac. Tak si tréner nájde k dieťaťu najlepšiu cestu, ktorá vedie k jeho športovému rastu. Nič nie je horšie, ako keď tréner používa na všetky deti rovnakú „šablónu“ prístupu. Potom je výsledkom to, že skvelými športovcami sa stanú len deti, ktorým najviac vyhovoval prístup trénera, nie tie, ktoré mali najväčšie odhodlanie, ale zlyhal výchovný proces.

Usilujte sa, aby tréner poznal vaše dieťa, minimálne z polovice, tak dobre ako vy. Športová výchova by mala byť súladom trojuholníka dieťa-rodič-tréner. Ak to funguje, potom vaše dieťa môže rýchlejšie športovo rásť.

„Overené“ metódy

Nehľadajte „overené“ návody a metódy, ako vychovávať svoje dieťa. To najlepšie viete vy, intuíciou a poznaním vášho dieťaťa. Nikdy nezabúdajte na aspekt jedinečnosti vášho dieťaťa. Zlepšujte to, čo pri výchove funguje a eliminujte veci, ktoré nefungujú. Tak sa postupne dopracujete k nejakému „vzorcu“, ktorý funguje. Ak to zvládnete, potom vaše dieťa porastie – v športovom aj bežnom živote.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *