Ako vplývať na športovú kariéru dieťaťa

Aký vplyv mám na športovú kariéru svojho dieťaťa?

Obrovský! Od podpory a povzbudenia, ktoré môžete svojmu dieťaťu dať, až po rozvíjanie ich potenciálu. Ako rodič môžete svoje ovplyvňovať rôznymi spôsobmi. Odporúčame sa sústrediť na tieto tri:

  • rodič ako vzor
  • rodič ako podporovateľ
  • rodič ako interpret 

Rodič ako vzor

Vaše dieťa, z toho ako vás bude sledovať, sa aj veľa učí. Ak vidí rodičov, že sú v športe aktívni, aj samotné dieťa bude vnímať šport ako životný štýl. Aj pri samotnom športovaní buďte vzorom. Dieťa vníma aj vaše správanie za “postrannou čiarou”. Ak sa počas tréningu, aj zápasu správate slušne, viete ovládať svoje správanie, prejavujete úctu voči súperovi, voči rodičom súpera, potom vaše dieťa bude kopírovať vaše správanie a šport bude pre neho potešením.  

Rodič ako podporovateľ

To akou cestou sa bude uberať vaše dieťa v športovej kariére záleží aj na tom, ako ho budete podporovať. 

  • Materiálna podpora – vašou úlohou je zabezpečiť, aby vaše dieťa mohlo športovať. Teda finančné zabezpečenie športovania vyžaduje náklady na tréning, cestovanie, oblečenie, vybavenie a ďalšie doplnkové aktivity. Do veľkej miery závisí smerovanie športovej kariéry vašeho športovca od miery materiálnej podpory. Bohužiaľ, v tomto rodičia musia, v dnešnej dobe, suplovať štát. 
  • Emocionálna podpora – vašou úlohou je byť nablízku dieťaťu, keď vás potrebuje. Môže to byť po zlom výsledku, ale aj po výhre. Dieťa chce zdieľať svoje emócie s tým, na kom mu najviac záleží. A to ste vy, rodič! Ste tu na to, aby ste boli s dieťaťom na strastiplnej ceste športovou kariérou, pri ktorej bude čeliť rôznym prekážkam.

Rodič ako interpret 

Tu je vašou úlohou odkomunikovať dieťaťu to, ako bude vnímať výsledok svojej športovej činnosti. Ak sa bude dívať na svoj výkon cez výsledky, nikdy nebude šťastné. Pretože akokoľvek môže byť vaše dieťa výnimočné, časom prídu aj prehry. Dôležité je ukázať deťom, že dôležitá je cesta, nie výsledky. Ukážte im, koľko priateľov majú vďaka športu, čím ich upozorníte na to, že aj kvôli tomu sú ešte stále pri športovaní. Myslíte si, že by vaše dieťa športovalo, ak by to bolo len o tréningu a súťažení? Nabádajte ich pozitívne na myšlienky, aké plusy im športovanie prináša.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *