Majte zdravé očakávania od mladého športovca
Čo očakáva od športu vaše dieťa a čo očakávate vy? Toto sú dve podstatné otázky. Množiny odpovedí, dieťaťa aj vaša, by sa mali v prieniku zhodovať. Nájdite spoločné očakávania od športu a dodržujte ich.
Primárny cieľ
Stanovte si s dieťaťom cieľ, ktorý chcete spoločne v športe dosiahnuť. Respektíve, dosiahne ho vaše dieťa, ale je dobré mať cieľ spoločný. Najmä preto, aby ste vedeli ako sa zachovať pri akomkoľvek vývoji športovej kariéry dieťaťa.
Jednoduché príklady:
- Ak máte za cieľ, aby sa vaše dieťa hýbalo a šport beriete ako hobby, potom pri nevydarených zápasoch nemôžete vyžadovať od dieťaťa vrcholové výkony a výsledky.
- Ak vašim spoločným cieľom je vrcholová kariéra, tiež nemôžete po prvom nevydarenom zápase hádzať flintu to žita, ale byť trpezlivý, pretože dôležitejší, ako aktuálne výsledky, je kontinuálny progres dieťaťa, ktorý ho dovedie do cieľa.
V oboch prípadoch je preto dôležité stanoviť zdravé očakávania pre vaše dieťa, vďaka ktorým dosiahne cieľ. Ak nemáte žiadny cieľ, tak si rýchlo nejaký stanovte. Ak tak neurobíte, bude zmätené vaše dieťa, aj vy. Nebudete vedieť ako sa správať na zápasoch, ako reagovať na výkony svojho dieťaťa a pod. Najmä vaše dieťa nebude vedieť, prečo vlastne trénuje a načo chodí na zápasy. Dieťa postupne prestane vnímať zmysel športovania a nakoniec so športom skončí. Preto, aj keď nechcete mať doma vrcholového športovca, aj tak sa s dieťaťom porozprávajte, aké sú dôvody jeho športovania. Je preto tiež dôležité stanoviť zdravé očakávania pre vaše dieťa, vďaka ktorým dosiahne cieľ.
Zdravé očakávania
Tie by mali vychádzať z primárneho cieľa. Zase si odpovedzte na otázku „Prečo moje dieťa športuje?“. Podľa toho si potom jednoduchšie stanovíte zdravé očakávania od športovania dieťaťa. Rozdiel medzi cieľom a očakávaním je podstatný, aj keď na prvý pohľad možno neviditeľný.
Príklad 1: Vašim spoločným cieľom je kariéra vrcholového športovca. Teraz ma vaše dieťa 9, 10, 11, x rokov a je na začiatku športovej kariéry. Budete očakávať výsledky, alebo progres výkonnosti?
Vaším očakávaním by mal byť rovnomerný progres dieťaťa. Výsledky v mladom veku nezaručujú, že vaše dieťa bude úspešným športovcom v dospelosti. Existuje milión príkladov vo svete a tisíce na Slovensku, že je to proste fakt. Do vrcholového športu sa dostali športovci, ktorí ako deti boli priemerní, ale krivka rastu výkonnosti bola pravidelná. Deti, ktorých výkonnosť rastie príliš rýchlo a dosahujú výsledky v mladom veku, v období puberty majú náklonnosť uspokojiť sa s výsledkami a poľaviť v tréningu. Tým zastavia progres výkonnosti. Nemusí to byť pravidlom. Očakávajte od svojich deti úsilie a odhodlanie naučiť sa na zápase, alebo turnaji niečo nové.
Príklad 2: Vaším cieľom je aby sa dieťa hýbalo a šport malo ako krúžok, alebo výplň voľného času. Ak športuje v klube, hráva aj zápasy. Vaším očakávaním je stopercentný výkon, alebo radosť vášho dieťaťa?
Vaším očakávaním by malo byť potešenie vášho dieťaťa. Zdravím očakávaním je, aby vaše dieťa malo radosť, že je v kolektíve, že má nových kamarátov a môže víkendový deň stráviť zábavne. Neočakávajte výsledky, ani excelentné výkony. Ak prídu a vy ich nebudete očakávať, potom si ich vy, aj vaše dieťa užijete oveľa viac. Choďte na zápas, alebo turnaj s očakávaním, že je pred vami krásny víkendový deň.
Očakávania primerané cieľu
Ak budete mať zdravé očakávania, ktoré budú korešpondovať s vaši cieľom, potom budete šťastní. Aj vy aj vaše dieťa si tak športovanie užijete. Zažijete krajšie spoločné chvíle, vyhnete sa stresu, tlaku a sklamania z nedosiahnutých očakávaní. Navyše, ak nebudete spoločnými silami napĺňať očakávania, k cieľu sa nikdy nedostanete. Budete v bludnom kruhu, kde nebude spokojné vaše dieťa, ani vy.
Najnovšie komentáre