Pochvala – Povzbudenie – Odmena

Pochvala, povzbudenie a odmena pre deti
Pochvala, povzbudenie a odmena pre deti

Tri piliere spokojného športovca

Pochvala, povzbudenie, odmena – tieto tri, na prvý pohľad, jednoduché slová sú dôležitými piliermi, o ktoré sa potrebujete opierať pri športovaní vášho mladého športovca. Samozrejme, ešte by sa tu dala zahrnúť aj motivácia. Ale tieto tri piliere predstavujú základ, aby vaše dieťa milovalo šport. Využívajte ich umne pred, počas a po zápase vášho dieťaťa.

Povzbudenie

Pred každým zápasom sa snažte vaše dieťa povzbudiť. Mali by ste to však robiť opatrne. Povzbudenie by malo smerovať a týkať sa priamo vášho dieťaťa, nie súvisieť so súperom. Určite sa vyhnite povzbudeniu typu „určite vyhráš, si lepší“ alebo „tento zápas nemôžeš prehrať, súper je slabší“. Toto nie je povzbudenie, ale skôr vyvolanie stresu a neistoty. Lepším spôsobom je povedať „uži si tento zápas, viem že to máš natrénované, teraz to môžeš ukázať“ alebo „tento zápas je príležitosť na to, aby si ukázal/a, že trénuješ poctivo.“ Snažte sa dieťaťu povedať niečo, aby do zápasu išlo so snahovou podať svoj najlepší výkon a vyvinúť najväčšie úsilie.

Pochvala

Počas prestávky, ak šport, ktorý robí dieťa to dovoľuje, pochváľte dieťa za úsilie, ktoré zo seba vydalo počas prebiehajúceho zápasu. Ak to neviete urobiť počas zápasu, urobte to po zápase. Podľa povahy svojho dieťaťa vyhodnoťte správnu chvíľu, kedy môže prísť pochvala. Tá môže byť adresná, alebo neadresná.

Adresná pochvala znamená, že pochválite dieťa za to, čo urobilo správne v zápase. Za center v plnom behu, za „trojku“ v basketbalovom zápase, alebo víťazný forhend po čiare. Pochválite dieťa za konkrétnu vec, ktorá sa vám v zápase páčila najviac.

Neadresná pochvala je taká, kedy nechválite dieťa za konkrétnu vec v zápase, ale za odvedenú prácu v celom zápase. Jednoducho to zhrniete do vety „páčilo sa mi, ako si celý zápas bojoval/a“. Bez ohľadu na výsledok, vaše dieťa sa bude po zápase cítiť oveľa lepšie.

Odmena

Za dobre odvedenú prácu v zápase si vaše dieťa zaslúži, aby bolo odmenené. Tu však treba dávať pozor, aby sa to nestalo hlavnou motiváciou. Nesľubujte odmenu pre zápasom, zbytočne na dieťa vyviniete tlak. Najlepšie čo môžete urobiť je, odmeniť dieťa tak, aby odmenu nevnímalo ako odmenu. To znamená, že môžete po zápase ísť na miesto, kde dieťa rado trávi čas. Prípadne mu večer dovoľte, aby ostalo pri sledovaní televízie dlhšie ako zvyčajne. To, čo je pre vaše dieťa odmenou viete najlepšie vy. Základom je, aby ste to dieťaťu nepovedali. Ak mu dovolíte ostať pri televízii dlhšie, nie je potrebné, aby ste mu povedali, že to je odmena za dobrý zápas. Verte, ak sa to bude opakovať, dieťa si to spojí v hlave samo.

Pochvala, povzbudenie a odmena môžete zmeniť správanie

Deti s najväčšou pravdepodobnosťou budú opakovať správanie, za ktoré si zaslúžili pochvalu, povzbudenie, alebo odmenu. Ak dieťa vidí svojich milujúcich rodičov, ktorí svoje dieťa pochvália v zápase, alebo po ňom, spojí si to s dobre odvedenou prácou. V budúcnosti sa to bude snažiť zopakovať bez toho, aby si to uvedomovalo. Takto môžete meniť vzorec správania svojho dieťaťa.

Sledujte, kedy sa vaše dieťa správa pozitívne, alebo sa snaží viac ako inokedy. Keď to zaregistrujete, okamžite upútajte pozornosť dieťaťa a povedzte mu presne to, čo sa vám páčilo. Spočiatku môžete pochváliť zakaždým, keď uvidíte dobré správanie alebo zvýšené úsilie. Keď pokročíte a vaše dieťa pri športovaní bude opakovať pozitívne správanie, môžete ubrať z častých pochvál avzbudenia.

Naopak, ak sa vaše dieťa správa v zápase negatívne, alebo ho neteší vykonávaná činnosť, vtedy je lepšie ostať ticho. Nechváliť, ale ani nekritizovať. Hľadajte radšej pozitívne veci a za tie pochváľte. Dieťa ten rozdiel uvidí. Opäť je pravdepodobné, že si vašu pochvalu, povzbudenie, alebo odmenu spojí s momentom, keď v zápase malo pozitívny prístup, zvýšenú snahou, či maximálne úsilím.

Vďaka odmenám môže chvála a povzbudenie fungovať lepšie. Takže keď chválite alebo povzbudzujete správanie svojho dieťaťa a potom ho odmeňujete, je pravdepodobnejšie, že sa toto správanie zopakuje.

Existujú nejaké ďalšie stratégie, ktorými sa pokúšate podporiť požadované správanie? Napíšte nám to do komentára (formulár pod článkom) a vyvolajte u čitateľov diskusiu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *