Na tribúny áno, športovanie detí nie

Od utorka 27. apríla sa budú môcť vrátiť na tribúny fanúšikovia v zápasoch profesionálnych súťaží v piatich športových odvetviach. Pre šport, všeobecne, je to vynikajúca správa. Ale…

Diváci na tribúny, deti stále bez súťaží

Počet divákov nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, maximálne sa do hál a na štadióny môže pustiť 2000 fanúšikov v exteriéri a 1000 v interiéri. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí.

Aj keď nové uvoľnenie sa bude dať aplikovať za prísnych opatrení, dostalo prednosť pred uvoľňovaním športovania detí. Deti stále môžu trénovať len v obmedzenom počte (6+1), s negatívnym výsledkom, bez šatní a spŕch.

Nehovoriac o tom, že športové súťaženie detí je stále zakázané. Obmedzené je viac ako rok, ak nerátame krátke výnimky v lete 2020. Všetci zainteresovaní, tak rodičia, kluby a hlavne deti si už želajú, aby mohli čo najskôr športovať a súťažiť, bez obmedzenia.

Kde ostal zdravý úsudok

To, že šport je zdraviu prospešný, o tom sa hádam ani netreba baviť, ani nijako zvlášť rozoberať. Okrem toho, športovanie podporuje aj socializáciu a psychické zdravie. Nechať deti doma celé štyri mesiace bez možnosti športovať, nemá nič spoločné so zdravým životným štýlom, ktorý je pre imunitu tak dôležitý.

Futbalové ihrisko má plochu niečo cez 5000 štvorcových metrov, tenisový kurt viac ako 650 štvorcových metrov. Plocha na predaj zeleniny v potravinovom reťazci môže mať tak 50 štvorcových metrov. Skupinka desiatich dôchodcov je v tomto interiérovom priestore podľa zodpovedných v poriadku. Ale 20 detí na futbalovom ihrisku (exteriér) je pandemické riziko. Neobstoja ani argumenty, že v interiéri nákupného reťazca majú nakupujúci respirátory a deti na ihrisku športujú bez respirátorov. Riziko prenosu nákazy v nákupnom centre je oveľa väčšie, nakoľko pred kontaktom s nákupným košíkom vás žiadne rúško neochráni.

Zahraničie a okolitý svet

Pravdepodobne, ani v jednej krajine na svete neboli deti odrezané od športovania, nepretržite, štyri po sebe nasledujúce mesiace. U športujúcich deti, ktoré so športom začínajú, alebo sú na začiatku športovej kariéry to nie je až také zlé. Športoví psychológovia sa zhodujú, že mladšie deti to rýchlo dobehnú. Problém je však so športujúcou mládežou. Dorastencom, ktorým sa v tomto veku láme kariéra a rozhodujú sa čo ďalej, tieto rozhodnutia vlády, nezmyselné obmedzenia a protichodné nariadenia, možno vzali ich budúci úspech.

Navyše, ak všade, v okolitých krajinách a vo svete, táto veková kategória trénovala skoro bez obmedzení, je stav, aký tu dnes máme alarmujúci. Kedy sa ukážu chýbajúce štyri mesiace? Na najbližšom, medzinárodnom podujatí, kde naše reprezentácie vyhoria ako fakľa poliata horľavinou.

Česi s uvoľňovaním neotáľajú, tak ako naši odborníci. Od najbližšieho pondelka, t.j. 3.5.2021, u našich západných susedov príde k ďalšiemu uvoľňovaniu. V Českej republike môžu deti športovať, v jednom čase, na jednej ploche, v počte 20 športovcov. U nás sa s takýmto uvoľnením stále čaká.

Na vládu tlačí aj iniciatíva Za návrat športu

„Na ploche 800 m2 sa v súčasnosti, v priestore obchodu a kostola, môže naraz nachádzať 53 ľudí, no v bazénoch, fitkách či na futbalových ihriskách stále iba 6 športujúcich a len s testom. Kvôli usmerneniam stále nie je dovolená krúžková činnosť detí a pre mnoho obcí jediné interiérové športovisko akým je školská telocvičňa je vyššou mocou stále zatvorená. Toto opatrenie spôsobilo, že až 80% športových klubov a združení má aj napriek prvotným uvoľneniam stále zakázané športovať“ uvádza na svojom facebook profile iniciatíva Za návrat športu.

Navyše iniciatíva vyzýva kompetentných, na splnenie požiadaviek iniciatívy, ktorá bojuje za všetkých amatérskych športovcov. Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu predostreli tieto požiadavky:

  • okamžité otvorenie školských telocviční
  • povolenie krúžkovej činnosti detí a telesnej výchovy na školách
  • zvýšenie hranice povoleného počtu športujúcich ľudí v exteriéri, interiéri a bazénoch
  • povolenie pre deti do 15 rokov športovať bez testu

„Ak požiadavky z nášho ultimáta zostanú stále nevypočuté, všetkým doterajším podporovateľom, klubom, zväzom, individuálnym rekreačným športovcom a 12-tisíc signatárom petície zasielame pozvánku na „Celoslovenský deň športu“, ktorý sa bude konať 1. mája 2021 od 10:00. Pozveme všetkých pohybu chtivých ľudí športovať a vybehneme spoločne na športoviská bez obmedzení.“ uvádzajú ďalej vo svojom vyhlásení predstavitelia iniciatívy.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *