Dedina verzus mesto

športovanie detí dedina vs. mesto
športovanie dedina vs. mesto

Inšpiráciou pre tento článok bol e-mail od čitateľa, ktorý je futbalovým trénerom na dedine. Ja, ako rodič dieťaťa športujúceho v meste som prišiel na rôzne rozkoly, pri vnímaní športovania dieťaťa. Všetko, čo je spomenuté v článku nie je železným pravidlom a nemusí platiť na všetky deti, či ich rodičov. Avšak vo väčšine prípadov to tak je.

Prečo deti športujú?

Ako funguje športovanie detí na dedine? Zídu sa poobede chlapci na obecnom športovisku a bavia sa športom. Nie preto aby vyplnili čas, ale preto, že tam chcú byť. Pretože jednoducho majú radosť z hry. Trénerom je niekto z obce, kto sa v minulosti danému športu venoval, ale nikdy to nedotiahol na profi úroveň. Avšak ten niekto má rád daný šport a urobil si trénerské minimum, aby mohol trénovať deti, aby daný šport v obci nezanikol. A kde sú rodičia detí? Tí ani netušia, kde ich deti sú. Registrujú, že dieťa sa venuje danému športu, ale nemajú za potrebu byť prehnane zainteresovaní do športovania svojho dieťaťa. Na dieťa nakričia, keď sa vráti domov, kde bol tak dlho, prečo sa neučil a podobne.

A ako je to v meste? Deti sa venujú športu v kluboch, alebo v zriadených akadémiách. Trénerom je kvalifikovaný odborník, v mnohých prípadoch úspešný športovec, ktorý si daný šport vyskúšal aj na profesionálnej úrovni. Má dosiahnutú vyššiu kvalifikáciu trénera, ako tréner v amatérskom klube. A prečo deti športujú? Určite aj deti v meste majú radi svoj šport. Ale veľa rodičov deklaruje aj to, že deti prihlásili na šport, aby sa hýbali. Niet sa čomu čudovať, keď vo veľkých mestách žije veľa ľudí v panelákoch a ten priestor na pohyb dieťaťa z mesta, v porovnaní, s možnosťou na dedine je neporovnateľný. A kde sú rodičia? Za plotom športoviska, ohrýzajú si nechty, prežívajú emočne každý tréning dieťaťa a rozoberajú situácie z tréningu ešte dlho po skončení tréningu.

Teda pri porovnaní skutočnosti, prečo deti žijúce na dedine a prečo deti žijúce v meste športujú treba zohľadniť aj faktor možnosti pohybu. Ďalším faktorom je faktor rodič. Respektíve jeho aktívne vstupovanie a záujem o športovanie dieťaťa. Ktoré dieťa má väčšiu radosť zo športu? Rodičia, dajte deťom voľnosť, ak športujú, nech to robia preto, aby z toho mali radosť. Nevkladajme sa, my ako rodičia, do športovania dieťaťa priveľmi.

Ako sa trénuje?

Na dedine tréner nemá dosiahnutú vysokú kvalifikáciu ako tréner, preto je tréning viac o improvizácií. Deťom sa necháva viac voľnosti a tréning prebieha v uvoľnenej atmosfére. Je to viac o hraní sa, ako o nacvičovaní taktiky, stratégie a herných situácii podľa trénerských reguly a predpísaných postupov.

V meste, kde tréner je viac kvalifikovaný, očakáva od deti, že od útleho veku budú zvládať cvičenia, ktoré sú upriamené na perfektné zvládnutie taktiky a hernej stratégie. Deti pripravujú na profi kariéru. V tréningu je menej voľnosti, hravosti a viac je to o dodržiavaní pravidiel trénerskej metodológie.

Viete prečo sú brazílski futbalisti jedni z najlepších, čo sa týka techniky? Lebo ako deti si našli čokoľvek, čo vyzeralo ako lopta a hrali vo svojom gete futbal od rána do večera. Bez trénera, bez toho aby za plotom stáli rodičia a pokrikovali na nich, čo urobili zle a prečo je to zle, či prečo sa to má robiť inak.

Aký je z toho záver?

Ak chceme mať doma úspešného športovca, nájdime konsenzus medzi prototypom „dedinského“ a „mestského“ rodiča. Prototyp ideálneho športového rodiča nájdeme niekde v strede. Prílišný záujem je rovnako nebezpečný, ako prílišný nezáujem o športovanie dieťaťa pre jeho ďalšiu športovú kariéru.

Rodičia, ktorého dieťa športuje na dedine, viac sa zaujímajme o športovanie dieťaťa. Nájdite si čas a poďte povzbudiť vaše dieťa na jeho zápas. Ak v ňom uvidíte, že má potenciál, hľadajte cestičky, ako ho v budúcnosti dostať do klubu v meste, keď bude na to pripravené.

Rodičia, ktorého dieťa športuje v meste, berte si príklad z rodiča, ktorého dieťa športuje na dedine. Nevkladajte sa príliš do športovania svojho dieťaťa. V začiatkoch mu vyberte klub, alebo akadémiu, kde má priestor na hravosť, aby si obľúbilo svoj šport. Neskôr, ak to bude potrebné, hľadajte možnosti na prechod do klubu, kde dostane základ pre profesionálnu kariéru.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *