Rodičia, ktorí kritizujete klub, pozor!
V športových kluboch na Slovensku, či sa bavíme o profesionálnom, alebo amatérskom športe, nie je všetko ideálne. Často možno máte pocit, že klub nerobí dosť pre vaše dieťa. Určite si viete predstaviť lepšie fungovanie klubu. Je váš pohľad správny?
Ako funguje športový klub z pohľadu financií?
Väčšina športových klubov funguje ako občianske združenie, alebo príspevková organizácia samosprávy. Neexistuje na Slovensku klub, ktorý by vykazoval za svoju činnosť zisky. Možno na pár výnimiek. Amatérske, športové kluby sú odkázané na príspevky od rodičov, dotácie od štátu, od samosprávy, alebo sponzorské dary. Tie často vystačia len na nevyhnutné výdavky spojené s chodom klubu. Teda, ak si myslíte, že váš mesačný poplatok, ktorý platíte za to, aby vaše dieťa športovalo, ide na obohatenie ľudí, ktorí sa starajú o chod klubu, ste na veľkom omyle. Celá časť (v 90% športových klubov na Slovensku) sa použije na to, aby vaše dieťa malo kde športovať, aby ho mal kto trénovať a aby malo pomôcky, ktoré k športovaniu potrebuje.
Ako funguje športový klub z pohľadu personálu?
Vo veľkých profesionálnych kluboch tvorí personál najväčšiu časť osadenstva. V amatérskych kluboch často jedna osoba vykonáva viac funkcií. Stará sa o trávnik, kurt, či palubovku, otvára a zatvára areál, robí drobné opravy a podobne. Aby mohli tréneri v kluboch odovzdať vášmu dieťaťu skúseností a naučiť ho nové zručností, často dobiehajú zo svojich civilných zamestnaní. Nehovoriac o tom, že venujú čas vašim deťom, namiesto toho, aby sa venovali svojím vlastným. A tí, ktorí sa starajú o chod klubu tam nie sú len na to, aby kontrolovali bankový účet, či ste uhradili mesačný poplatok za predchádzajúci mesiac. Ak by tam neboli, nemalo by vaše dieťa harmonogram tréningov, nebola by pokosená tráva, nemal by kto zabezpečiť, aby boli vypraté dresy a čo je podstatné, nikto by nevybavil dotáciu od štátu, zväzu, či samosprávy na to, aby sa mohlo počas tréningu svietiť, v lete polievať a v zime kúriť v hale. A to všetko robia preto, aby vaše dieťa mohlo športovať! Všetci v amatérskych kluboch sú dobrovoľníci. Aj keď dostávajú za odvedenú prácu v klube peniaze, vo väčšine prípadov je to symbolická suma, ktorá sa nedá vyvážiť tým, čo odovzdajú títo ľudia vášmu dieťaťu.
Kritizujte! Ale konštruktívne
Ak cítite, že to vo vašom klube nefunguje tak, ako má, alebo z vášho pohľadu to nie je ideálne, kľudne kritizujte. Avšak každá kritika by mala byť konštruktívna. To znamená, že ak chcem poukázať na problém, mám riešenie ako to urobiť lepšie. Ak ho nemáte, je lepšie si svoje „múdrostí“ nechať pre seba. Keď najbližšie budete mať nutkanie riadne niekoho v klube „spucovať“, zamyslíte sa najprv, či by ste túto činnosť vykonávali vy. Spomeňte si na podmienky, za ktorých to vykonáva dotyčná osoba.
Chcete zlepšenie? Pomôžte!
Ak chcete, aby to vo vašom klube fungovalo inak, ponúknite svoju pomoc. Začnite s kritikou od seba. Čo som urobil pre to, aby to v klube fungovalo lepšie? Zhodnoťte vaše možností, obetujte svoj voľný čas a pomôžte klubu, v ktorom športuje vaše dieťa. Aj drobné maličkosti môžu zmeniť smerovanie klubu. Zo zabehnutých, starých koľají môžete pomôcť klubovému vlaku prejsť na dráhu inovácií. Určite každý z nás má schopností pomôcť buď manuálnou prácou (brigádou), materiálne (kúpou drobností) alebo myšlienkou (nápad na zlepšenie).
Ľudskosť na prvom mieste
Ak sa znížite ku kritike, často k neoprávnenej, vžite sa do kože toho, kto vašu kritiku prijíma. Prijali by ste kritiku, ak by ste boli na jeho mieste? Ako vyzeráte v očiach ostatných, ktorí podľa vás sú hodní kritiky? Ak ste v minulosti kritizovali, napravte si reputáciu. Choďte do klubu a ponúknite pomoc, myšlienku, alebo riešenie pre lepšiu budúcnosť klubu, v ktorom športuje vaše dieťa. Zvýšite si kredit u ľudí, ktorých ste nedávno kritizovali. Navyše, pocit, že ste pomohli je na nezaplatenie.
Najnovšie komentáre