Rodič ako najvyššia inštancia

Rodič - najvyššia inštancia
Rodič - najvyššia inštancia

Rodič je najviac kompetentná osoba pri budovaní športovej kariéry dieťaťa. Je to nezvrátiteľný fakt, proti ktorému neexistuje žiadny argument. Preto musí rodič starostlivo zvážiť každý krok a rozhodnutie v športovej kariére dieťaťa.

Rodič je oporou

Rodič je najsilnejším oporným bodom počas športovej kariéry dieťaťa. Pri akejkoľvek prekážke sa dieťa spolieha na rodičov. Odporúčame sa s dieťaťom rozprávať čo najviac. Rozprávajte sa o jeho aktivitách. Dieťa vám povie presne ako sa cíti a ako vníma aktivity, ktorých sa zúčastňuje. Od nikoho neočakávajte takú presnú informáciu, ako od samotného dieťaťa. Za predpokladu, že vám dieťa dôveruje a je k vám otvorené. Ak to tak nie je, potom je chyba vo vás a dieťa vám nedôveruje.

Poznajte svoje dieťa

Ak vám dieťa dokáže povedať a opísať všetko, čo pri športovaní prežíva, ako sa mu darilo na tréningu, ako vníma kolektív, aj ako sa cíti vo svojom športovom prostredí, potom máte v rukách silný nástroj. Na základe toho nástroja dokážete rozhodovať o tom, či je prostredie a aktivita vhodná, alebo či je potrebná zmena. Ak sa rozhodujete pre zmenu príliš často, pravdepodobne je chyba niekde inde. Ak sa pri častej zmene trénera nedostaví iné správanie a vnímanie dieťaťa, pravdepodobne chyba nebude v tréneroch.

Dobrý športový rodič

Pri negatívnom vnímaní športovania, zo strany dieťaťa, je niekedy potrebné, aby aj rodič urobil krok späť, ak je to nevyhnutné pre ďalšiu športovú kariéru dieťaťa. Vaše dieťa potrebuje hlavne vaše srdce. A to v akomkoľvek veku! Stiahnite sa a všetko ostatné nechajte na trénerov a funkcionárov v klube. Navyše, ak ste neboli vrcholový športovec, po troch rokoch tréningu, vášmu dieťaťu už nemáte po odbornej stránke čo dať. Platí to aj v prípade, ak má dieťa deväť rokov a začalo športovať od šiestich. Nedokážete mu poradiť ani v technike, ani v taktike, ani v prístupe. Preto radšej podporujte vaše dieťa inak. Zabezpečte mu podmienky na to, aby mohlo športovať a milujte ho najviac ako viete. Ak chcete byť dobrý športový rodič, zabezpečte dieťaťu vhodné športové prostredie.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *