Zápas sa hrá ľahko… z tribúny!

Zápas sa hrá ľahko... z tribúny!
Zápas sa hrá ľahko... z tribúny!

Rodičia, ste pripravení na zápas? S postupným uvoľňovaním pandemických opatrení sa uvoľňujú aj podmienky, za ktorých sa môže športovať – upravuje to covid automat pre šport. Verme, že onedlho sa naplno rozbehnú aj súťažné zápasy, či turnaje. Naše deti budú súťažiť o góly, body, sekundy.

Duálne vnímanie – zápas z dvoch pohľadov

Jeden pohľad na zápas má divák, iný samotný hráč. Rozdiely sú markantné. Rodič, tréner aj samotný hráč môžu jednu situáciu vyhodnotiť troma rozličnými spôsobmi. A jediný, kto rozhodne, ako herná situácia skončí je hráč. Pozrime sa na vnímanie hernej situácie z dvoch pohľadov:

  1. Pohľad diváka
    • vidí celú hraciu plochu jasne
    • vidí všetkých hráčov na ploche – súperov, aj spoluhráčov
    • vníma situáciu zo statickej polohy – sedí na tribúne, alebo stojí za plotom
    • nevyhodnocuje ďalšie faktory – počasie, osvetlenie, terén, stav zápasu
  2. Pohľad hráča
    • aj keď má excelentne vyvinuté periférne videnie, nevidí všetko
    • na rozhodnutie, čo urobí ma desatiny sekundy
    • pri každej situácií je v pohybe
    • bojuje s terénom, odskokom lopty, vetrom, slnkom
    • dochádza mu energia, sila

Faktory, ktoré vplývajú na riešenie situácie

Či chceme, či nechceme na každú zápasovú situáciu vplýva viac faktorov, ako sme si možno mysleli. Vy ako rodič, sediaci na tribúne ani netušíte, čo všetko musí dieťa v danej chvíli vyriešiť v hlave. Ak sa rúti sám na brankára „Aký je stav zápasu?“, „musím to hrať na istý gól, alebo si môžem brankára vychutnať?“, „ak vystrelím, mám to kopnúť silnejšie, alebo umiestniť?“, „stíha má nejaký brániaci hráč za mojím chrbtom?“, „aké je postavenie brankára, vybieha, alebo stojí v bráne?“, „je mokrý terén, môže mi lopta skĺznuť?“. Toto a omnoho viac prežíva dieťa v hlave v zlomku sekundy. A rodič na tribúne vidí tu istú situáciu ako jasný gól. Veď dieťa má „tutovku“, ktorú nemôže zahodiť.

Faktory, ktoré priamo vplývajú na riešenie hernej situácie:

  • stav zápasu – spôsobuje tlak na pohodu dieťaťa
  • počasie – príliš teplo, veľký lejak – obidve stavy spôsobujú nekomfortné podmienky
  • terén – odskok lopty, nerovnosť, pošmyknutie
  • energia – s pribúdajúcim časom sa míňa a dieťa nemá toľko síl ako na začiatku zápasu
  • psychické rozpoloženie – pred zápasom a počas zápasu – hádka s rodičmi pred zápasom, hádka so spoluhráčmi počas zápasu atď.
  • čas – na vyriešenie situácie je len malý moment

Tieto všetky faktory vplývajú na každú jednu hernú situáciu v zápase. Vplývajú na každý jeden dotyk s loptou, na každý jeden kop, na každý úder, na každý výskok, na každý krok. Koľko takýchto situácií zažije vaše dieťa počas zápasu? A ono sa musí rozhodnúť, čo spraví, nie vy z tribúny!

Rodičia, pripravte sa na zápas

Ak príde deň zápasu, viac ako dieťa, potrebujete na zápas pripraviť seba. Ak sa vášmu dieťaťu niečo nepodarí, majte na pamäti, čo všetko mohlo zapríčiniť, že vaše dieťa nevyriešilo situáciu, tak ako by ste ju riešili vy. Samostatná kapitola sú rodičia, ktorí nikdy nešportovali súťažne a vyhodnocujú zápasové situácie tak, ako boli vyriešené profesionálnymi športovcami v televíznom prenose. Vtedy si rodič myslí, že jeho dieťa dokáže vyriešiť situáciu ako Lionel Messi, Novak Djokovič, LeBron James alebo zabehnúť čas ako Usain Bolt.

Predtým, ako pokarháte vaše dieťa za zlé riešenie, opýtajte sa, ako videlo danú situáciu, prečo sa rozhodlo pre takéto riešenie, alebo čo ovplyvnilo zahratie danej situácie (terén, počasie atď.). Celkovo, pokarhanie je najhoršia možná forma akou sa môžete baviť s vašim dieťaťom o danej situácii. Rodičia, buďte trpezliví, iba tak z vášho dieťaťa môže vyrásť nový Messi, Djokovič, LeBron Jamens, či Bolt.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *