Spoločenské hry – hráte ich s deťmi?
Veľa sa môžete naučiť. Aj vy, aj deti.
Spoločenské hry majú svoje neskutočné čaro, aj napriek dobe, v ktorej žijeme. Ani si to neuvedomujeme, ale práve cez spoločenské hry môžeme veľa spozorovať. Hlavne to, ako sa dieťa správa počas rôznych situácií v hre. Je dosť možné, že sa takto správa aj počas zápasu, pretekov, alebo športového výkonu.
V dnešnej dobe plnej technológií je dosť ťažké presvedčiť dieťa, aby sa v hrách presunulo z online sveta, do offline – toho skutočného. Ak to dokážete, verte, že to prospeje každému vo vašej domácnosti.
Všímajme si jednotlivé fázy počas hrania spoločenských hier
Zahrajte sa s deťmi nejakú spoločenskú hru. V každej je veľa zvratov, tak ako v športe. Ideálne je hrať najjednoduchšie hry. Napríklad Človeče, nehnevaj sa!
Počas celej hry si všímajte vaše dieťa, ako reaguje na jednotlivé situácie v hre. Ako reaguje na to, ak sa dlho nevie „naštartovať“, dostať do hry, alebo aké emócie prejavuje, ak jeho figúrku niekto z hry vyhodí. Aké sú jeho prejavy, keď iný hráč má viac figúrok „v domčeku“? Snaží sa čo najrýchlejšie dostať figúrkami do domčeka, alebo eliminovať protihráčov?
Tieto a mnohé ďalšie situácie, aj to ako dieťa reaguje, vám v mnohom napovie, aké je dieťa na ihrisku, bojisku, v bazéne, či na šprintérskej dráhe.
Učte ich doma
Mnoho rodičov pokrikuje na svoje detí počas zápasu, alebo tréningu. Snaží sa ich usmerniť, napomenúť za nevhodné správanie a podobne. Dieťa buď nevníma, lebo je ponorené mysľou do svojej činnosti, alebo v tom horšom prípade, vníma veľmi intenzívne a ešte viac zhoršuje svoj výkon.
Preto, ak chcete svoje deti naučiť, ako majú v daných situáciách reagovať (prehrávam, nedarí sa mi, vyhrávam, reagujem zbrklo, nesústredím sa na cieľ, atď. ), učte ich to doma. Vtedy, keď vás plne vnímajú a keď je situácia podobná tej v zápase. Takýchto situácií je pri spoločenských hrách neúrekom.
Najnovšie komentáre