ROZHOVOR: Problémom je sociálna izolácia
„Ver ľuďom a oni budú veriť tebe. Pristupuj k nim, ako by boli veľkí a oni vyrastú“ povedal R. W. Emerson. Pri svojej práci sa s týmto výrokom naplno stotožnil. Kedysi sám bol športovým rodičom, neskôr si oblasť mentálnej výchovy vzal za svoje poslanie. Dnes má za sebou štúdia a stáže v Kanade, či Česku a spoluprácu s poprednými slovenskými športovcami a športovými klubmi, či zväzmi. Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz ľadového hokeja, Tomi Kid Kovács, Róbert Boženík a mnoho ďalších, ktorí využili jeho skúseností a znalostí. Na tému aktuálnej situácie a jej vplyv na športujúce deti sme sa porozprávali so spoluautorom knihy Mentalita víťaza je v každom z nás, Miroslavom Mackulínom.
Kovidové obdobie prinieslo do všetkých oblasti chaos, nervozitu a rozladenie zabehnutých činností. Šport nie je výnimkou. Ako toto obdobie pôsobí na deti?
Toto je otázka, postavená z pohľadu nás dospelých. A ak sme do „kovidového“ obdobia fungovali, „organizovane-nalinajkovane-plánovito“, tak sa niekomu môže zdať, že žijeme dobu chaosu a nervozity. Ľudia, ktorí kovidovú dobu prijímajú ako dobu akéhosi celospoločenského stíšenia, príležitosti na zmenu toho starého, upratania si nielen v šatníku, ale aj vo vlastnom vnútri, prehodnotenie svojich životných, či športových hodnôt, tak to vnímajú, ako skvelú príležitosť na sebareflexiu a vnútornú zmenu. Ako to vnímajú deti? Treba sa ich opýtať, ale moja skúsenosť jasne hovorí, že deti sú len našim obrazom a odrazom. Prijímajú všetko to, čo im ponúka ich vlastné a blízke okolie, čiže rodičia. Ak sú rodičia v pohode, tak aj deti sú v pohode. Naopak, ak vidia nervozitu a chaos u rodičov, tak panikária aj ony.
Čo sa deje s detským vnútrom, keď športovanie tvorilo súčasť jeho denného harmonogramu a zrazu prišlo obdobie, keď dieťa nemôže športovať, chodiť do školy a skoro ani voľne sa pohybovať?
Opäť veľmi dôležitú úlohu zohrávajú rodičia a blízki dieťaťa. Musia nájsť cesty, ako čo najúčelnejšie využívať „voľný čas“. Dôležitá otázka pre každého rodiča: „Čo spravím, aby moje dieťa bolo šťastné aj v týchto, pre mnohých náročných časoch?“ Napriek obmedzeniam, riešení sa núka niekoľko a je len na nás, aby sme to využili. Ja tu vidím veľkú príležitosť k tomu, aby sme sa aspoň čiastočne vedeli vrátiť k prirodzenému tráveniu času našich detí. Tak, ako sme to poznali my, keď sme voľné chvíle trávili vonku, na dvore, na lúke a hrali sa, či športovali bez príkazov, zákazov trénerov, či rodičov. Ani si neuvedomujeme, ako súčasným deckám berieme vietor z plachiet a nedovoľujeme im rozvíjať ich tvorivosť, hravosť a kreativitu bez toho, aby všetko mali nalinajkované od trénerov. Využime to…
Ako sa takýto lockdown môže odzrkadliť na dieťati a jeho ochote pokračovať v športovaní, po uvoľnení opatrení?
Veľa sa teraz hovorí o súčasných deťoch, ako o „stratenej generácii“. Že budú hlúpe, nevzdelané, tučné a chorľavé… Ak sa na to budeme pozerať touto optikou, tak bohužiaľ, naše deti sa takými aj stanú. Zákon príťažlivosti funguje aj v tomto prípade, preto buďme rozumní a zamerajme sa na to, čo chceme. Chceme aby naše deti boli múdre, zdravé a šťastné. Ak dieťa vedieme už od útleho veku k tomu, aby šport, či športy, ktoré robí milovalo a malo z toho radosť, tak garantujem, že žiadne z nich od športu neodíte, a to po celý život. Naopak, ak už od mladosti sú tieto hodnoty pokrivené a na prvé miesto dávame benefity, výsledky a neadekvátnu vonkajšiu motiváciu nás dospelých, tak sa môže stať, že na šport abdikuje najprv samotný rodič a potom aj dieťa.
Ako by mal rodič “udržiavať zapálený oheň” u dieťaťa, aby sa dokázalo vrátiť k športu, aj po takej dlhej pauze?
Rodič by mal byť v prvom rade inšpiráciou a príkladom pre svoje deti. Ak neprestáva športovať, inšpirovať on a hľadá riešenia, tak sa nestane, aby sme hovorili o pauze a už vôbec nie o dlhej pauze. Možnosti je stále veľa a ak nemôžme v prípade tenisu byť na kurtoch, tak môžeme robiť a pracovať s dieťaťom na rôznych iných veciach a zdokonaľovať veci, na ktoré počas tenisovej sezóny nemáme čas. /všeobecná atletická príprava, gymnastická príprava, ohybnosť, balančné veci, kompenzačné cvičenia…/ Dôležité je ostať pozitívny, komunikovať s dieťaťom, vysvetľovať veci, prijímať jednotlivé situácie, ktoré život prináša a zo zdanlivo negatívnych vecí, si spraviť svoju výhodu. V budúcnosti to športujúce deti ocenia, ako skvelé cvičenie na húževnatosť, trpezlivosť, pozitívne mentálne nastavenie, mentalitu víťaza.
Čo najviac škodí mysli mladého športovca v tomto období? Tá dlhá nečinnosť v danom športe, alebo chýbajúci kolektív detí?
O nečinnosti som už hovoril vyššie, ja to až tak katastrofický nevidím, je len na nás a na našej voľbe, aby sa z nečinnosti stal aktívny pohyb. Čo vidím ako väčší problém, je vo všeobecnosti naša sociálna izolácia, nielen detí. My sme spoločenské bytosti a k životu potrebujem vzájomnú sociálnu, komunikačnú interakciu, pohľad, úsmev, dotyk, láskavé objatie. Takže, ak to môžeme robiť v rámci rodiny, robme to. Udržíme sa dlhodobo v dobrej mentálnej kondícii a všetko sa nám bude zdať omnoho ľahšie a schodnejšie. Prekážky nebudeme vidieť, ako neprekonateľné bariéry, ale skôr ako príležitosť a novú výzvu.
Čo pozitívne by toto obdobie malo priniesť pre deti, pre rodičov, ktorých súčasťou života bol šport?
Ako som už spomínal, obdobie pred kovidom bolo pre nás všetkých veľmi komfortné a konzumné. Stále sme boli masírovaní médiami, že bude ešte lepšie, ešte krajšie, že budeme ešte bohatší, vyrobíme ešte viac aut, pôjdeme na viac dovoleniek a podobne. Každému súdnemu človeku muselo byť jasné, že táto komfortná bublina musí raz prasknúť a budeme konfrontovaní s niečím, čo nás z tej komfortnej zóny vytiahne a postaví pred každého z nás zrkadlo vlastnej sebareflexie. A to ostatné, je už len a len na nás a na našej ochote zmeniť sa. Nie nadarmo sa hovorí: „ZMEŇ SEBA, ZMENÍŠ CELÝ SVET“.
Ak sa chcete dozvedieť viac, prípadne potrebujete pomôcť s mysľou vašich detí, kontaktujte priamo Miroslava Mackulína
WEB: https://mojkouc.com
Facebook: https://www.facebook.com/portalmojkouc
Instagram: https://www.instagram.com/mojkouc/
Najnovšie komentáre