Férová hra učí deti byť spravodlivými aj v živote

Férová hra v detskom športe
Férová hra v detskom športe

Férová hra je o učení sa a používaní pravidiel hry a ich uplatňovaní v praxi. Či ide o špeciálne rodinné pravidlá pre spoločenské hry, alebo pravidlá športu. Férová hra je tiež o osvojovaní si spoločenských pravidiel , ako je spolupráca, striedanie sa, zdvorilosť, riešenie problémov a flexibilita. Fair fair pomáha deťom vychutnať si spoločnú hru. Je to tiež dôležitá súčasť vychádzania s ostatnými. A keď deti vychádzajú s ostatnými dobre, dáva im to pocit spolupatričnosti a pomáha im rásť a prosperovať, aj v športe.

Férová hra a súťaženie

Konkurencia je pre deti a ich rozvoj skvelá. Súťažiť, porovnávať sa, to všetko zabezpečí súťažné športovanie vášho dieťaťa. Keď deti súťažia proti sebe, hra sa stáva výzvou a motivuje ich, aby robili maximum. To môže zlepšiť zručnosti, povzbudiť disciplínu sústredenia sa a dosiahnuť, aby sa deti cítili dobre a mali radosť zo svojich úspechov.

Konkurencia tiež zvyšuje túžbu po víťazstve. A vtedy môžu deti niekedy hrať neférovo. Pretože chcú vyhrať, môžu napadnúť pravidlá a ostatných hráčov, vysloviť tvrdenia, ktoré nie sú v súlade s pravidlami. Niektorí sa môžu hádať aj so svojimi spoluhráčmi a dokonca môžu začať podvádzať. Tu je namieste, aby zasiahli rodičia. Nikdy nedovoľte dieťaťu, aby začalo podvádzať len preto, aby dosiahlo víťazstvo. Dnes je to len malé klamstvo o spornej loptičke, faule, či góle. Ak to bude akceptované v mladosti, v dospelosti to môže byť nedovolený doping, ktorý športovec použije pri vidine ľahšieho dosiahnutia víťazstva.

Často sa stretávame na športoviskách s javom, keď dieťa, ktoré klame, alebo podvádza je podporované rodičom tým, že rodič ostáva ticho. Aj keď to vidí, nenapomenie svoje dieťa. Na nabádanie iného rodiča, prečo s tým niečo neurobí, len rozčúlene povie „nepôjdem proti vlastnému dieťaťu“. Ak ste súčasťou takejto situácie, nehádajte sa, povedzte dotyčnému rodičovi po zápase, ako veľmi škodí svojmu dieťaťu.

Vyhrávať, ale hrať férovo

Nejde o víťazstvo ani prehru – ide o to, ako sa dieťa pri športovaní správa. Ak vaše dieťa pochopí, že férová hra je jediný spôsob pre pocit šťastia zo zápasu, bude dobrým športovcom. Bude sa baviť športovaním, bez ohľadu na to, či vyhrá alebo prehrá.

Výhra je skvelý pocit a je v poriadku, ak vaše dieťa bude hrdé na to, že je víťazom. Je tiež dôležité, aby vaše dieťa  bolo dobrým víťazom . To znamená, že prejaví sympatie a podporu porazenému tímu alebo hráčovi. Ak môžete, skúste svoje dieťa od chválenia sa odradiť. Namiesto toho môžete zvýrazniť zábavu, ktorú všetci prežívali v zápase.

Niekedy je ťažké pochopiť prehru ako dobrú skúsenosť pre vaše dieťa. Ale zdôraznenie toho, ako dobre vaše dieťa hralo, je skutočne dôležité, aby ste mu pomohli zvládnuť zlé pocity. Pochváľte úsilie vášho dieťaťa aj to, že hralo férovo. Napríklad: „Bola to férová hra, som rád/a, že si nepodvádzal/a“.

Ak chcete učiť vaše dieťa férovosti, začnite už doma, pri bežných činnostiach. Učte ho byť spravodlivým k sebe, aj k ostatným. Samozrejmosťou je, že dieťa bude naklonené férovej hre aj na tréningu, nie len v súťažnom zápase.

Buďte vzorom

Ako sa už popísalo vo veľa článkoch, práve rodič je ten, od ktorého sa dieťa učí najviac. Preto pri každej situácii sa snažte, aby ste aj vy rodičia boli féroví k svojim deťom. Neklamte deti, ak na to prídu, ostanú sklamané. Nesľubujte im nič, čo nedokážete dodržať. Ak im niečo sľúbite, nezabudnite na to, aj keď máte veľa pracovných povinností. Každú chybu, ktorú spravíte, férovo priznajte.

Skvelé články o výchove detí píše aj web eduworld.sk

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *