Sny a ciele – má ich každé dieťa

Sny a ciele - športovanie deti
Sny a ciele - športovanie deti

Deti vo svojej prirodzenosti nepotrebujú hľadať sny a ciele. Ony ich majú ako prirodzenú potrebu, cez ktorú vedia aký spôsob použiť a ako ich dosiahnuť. Pre lepšiu ilustráciu, ako to je myslené je nasledujúca situácia. Predstavte si, že ste na rodinnej prechádzke a dieťa vidí obrovskú mláku.

Reakcia dieťaťa

  • Wau, supeeeer
  • To je paráda
  • to čvachtanie, špliechanie
  • a tam je ďalšia…
  • pozitívny zážitok

Reakcia rodičov

  • Nieee… pozor mláka
  • riziko namočiť sa
  • mokré topánky
  • zase budem prať
  • negatívny zážitok

Všimli ste si ten rozdiel?

Dieťa sa riadi svojim srdcom a prirodzene vyhľadáva pozitívne emócie. Dáva na svoje pocity a túžby, čo zjednodušene môžeme nazvať aktuálnymi cieľmi. Zamýšľať sa nad tým, či si vie za cieľmi ísť je v tomto prípade zbytočné. Aj keby tá mláka bola hlboká 5 metrov, dieťa vie, že sú tu rodičia. Dieťa by malo mať šancu sa nebáť. Rodičia sú tu predsa na to, aby svoje dieťa ochránili a podporili.

Často sa rodičia riadia svojou hlavou a informáciami, aby si dieťa neublížilo, aby dieťa malo všetko, aby dieťaťu čo najviac pomohli. Neuvedomujú si, že tým mu nepomáhajú, ale naopak škodia.

Sny a ciele – život s nimi a pre nich

Žiť sa dá so snami a cieľmi, alebo bez nich. Každé dieťa sa narodí s rovnakou šancou a prirodzene produkuje vo svojej mysli sny a ciele. Keď ich v priebehu života stratia, stratia aj schopnosť ísť za nimi. V tomto prípade za vinníka nemôžeme označiť nikoho iného ako rodičov. Nikto nemá väčšiu kompetenciu, viac času a možností, detské sny a ciele podporovať, alebo likvidovať.

Mať sny a ciele znamená, dokázať stále ísť za nimi, vedieť nájsť vždy správny smer, cítiť čo je správne. Navyše snažiť sa nebyť manipulovateľný svojim okolím. Ak ste o niečom presvedčený, že je to ten správny smer, alebo cesta, tak choďte po nej. Nedajte sa ovplyvniť a odradiť ostatnými cez výroky „tak sa to nerobí“. Prečítate si príbeh o opiciach v článku Nebuďme ako opice.

Takýmto spôsobom sa dá prežiť život plný zážitkov, cenných skúseností a prekvapení. A najmä s pocitom šťastia. Poslúchať všetko čo sa smie a čo nie, podriaďovať svoje pocity potrebám druhých znamená prestať žiť svoj život. Takto sú deti odkázané na život podobný opiciam, ktoré sme opísali vo vyššie spomenutom článku.

Podporujte sny a ciele vašich deti

Buďme tí, ktorí sny a ciele svojich detí podporujú, nie ich likvidujú. Vždy si spomeňte na situáciu o mláke a vnímajte ju ako dieťa, ktoré to vidí ako aktuálny cieľ. Odosobnite sa z role rodiča a vyhodnoťte situáciu tak, aby priniesla dieťaťu pozitívny výsledok. Iba tak nezničíte schopnosť dieťaťa bojovať za to, čo chcú dosiahnuť.

Neobmedzujte svoje dieťa, aby dosahovalo iba ciele, ktoré sa páčia vám. Počúvajte svoje dieťa nie len ušami, ale pozorujte aj jeho správanie. Ak chcete, aby bolo úspešné a dosahovalo svoje-vaše ciele v športe, podporujte ho vo všetkom, čo samo chce, nie len v tom, čo si myslíte vy, že je správne. Iba tak nezabijete u dieťaťa jeho schopnosť dosahovať ciele a žiť svoj sen.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *