Nabádanie detí k pozitívnemu prístupu
Prečo by sme mali nabádať deti k pozitívnemu prístupu k športu? Odpoveď je jednoduchá. Okrem zdravotných benefitov má šport pozitívny vplyv aj na psychické zdravie a deti sa športom veľa učia. Šport dokáže formovať charakter dieťaťa a vďaka športu získa dieťa veľa schopností a zručností, ktoré využije aj v dospelosti.
Šport pomáha deťom:
- dostať sa do kondície – zlepšenie fyzickej stránky dieťaťa, budovanie imunity a pod.
- rozvíjať zručnosti – byť kolektívny, vedieť sa rozhodnúť, prijať zodpovednosť atď.
- nadväzovať priateľstvá – aj mimo školského spoločenstvá, budovanie sociálnych väzieb
- naučiť sa zvládať emočné vzostupy a pády – prijať prehry rovnako ako výhry, vyrovnať sa so zranením
Ste najdôležitejším vzorom svojho dieťaťa
Keď spolu sledujete šport v televízii, môže vám pomôcť uvedomiť si svoje komentáre . Pozitívny športový prístup môžete podporiť tým, že povzbudíte svoj tím za jeho úsilie, aj keď prehráva. Osočovanie tímu, rozhodcu alebo kohokoľvek iného za výsledok v zápase môže vášmu dieťaťu poslať negatívnu správu. Dieťa vníma ako sa správate, ako gestikulujete aj čo hovoríte.
Je tiež dobré poukázať a pochváliť športovcov, ktorí nie sú na prvom mieste . S dieťaťom sa môžete porozprávať o tom, ako veľmi sa športovec snažil, a to aj napriek výsledku. Možno by ste mohli uviesť niekoľko príkladov obdivovaných športovcov, ktorí nie vždy vyhrávajú, ale sú známi ako dobrí športovci.
Keď vaše dieťa príde po športovaní domov, opýtajte sa ho, či sa bavilo, a nie to, či vyhralo alebo prehralo. Zamerajte sa na potešenie, účasť, úsilie a dobrý pocit.
Počas športovania dávajte pozor na svoje emócie
Keď idete na športové podujatia, vaše správanie má veľký vplyv na vaše dieťa. To, či je tento dopad pozitívny alebo negatívny, závisí od toho, ako sa správate, hovoríte a ako vystupujete za plotom, na tribúne, či pri postrannej čiare. Zamyslíte sa napríklad nad tým, ako by sa vaše dieťa mohlo cítiť, keď budete kričať niečo ako ‚Nemôžete bežať rýchlejšie?‘ Porovnajte tieto pocity s tým, ako by sa vaše dieťa mohlo cítiť, ak poviete: „Skvelá strela – nabudúce z toho bude gól!“ alebo „Zaber – už si skoro cieli“.
Váš tón a reč tela majú často veľký vplyv aj na vaše dieťa. Ak si vaše dieťa myslí, že ste na neho nahnevané, že minul strelu, jeho výkon sa ešte zhorší. Môže to tiež ovplyvniť sebavedomie vášho dieťaťa, ak ho prinúti myslieť si, že nie je dobré v športe. Ale ak vyzeráte, že sa cítite pozitívne a bavíte sa, môže to pomôcť vášmu dieťaťu cítiť sa rovnako. Na konci zápasu môžete dokonca svojmu dieťaťu povedať, ako ste sa radi dívali na jeho zápas, ako hrá on alebo jeho tím.
Buď vedome pozitívny
Ak budete pôsobiť pozitívne, svojím správaním, rečou tela a slovami, potom podobné správanie môžete očakávať od vášho dieťaťa. Ak chcete, aby vaše dieťa športovalo s láskou, budujte u neho pozitívny vzťah k športu – vedome. Veľa čítajte, pozorujte svoje okolie acelý život sa učte, ako byť dobrým športovým rodičom. Iba tak vybudujete u dieťaťa pozitívny vzťah k športu.
Najnovšie komentáre